Innspill til Stortingets finanskomite vedrørende Ot.prp. nr. 78 (2008-2009)
Hopp over seksjon - Til hovedinnhold - Topp
(NKRF mener | 27. mai 2009)
NKRF har sendt brev til Stortingets finanskomite vedrørende dens behandling av Ot.prp. nr. 78 (2008-2009) Om lov endringer i revisorloven og enkelte andre lover (gjennomføring av revisjonsdirektivet).
NKRF tar til etterretning at revisjonsdirektivet ikke åpner for godkjenning av mer enn to av de tre årene som revisorloven krever for godkjenning som registrert eller statsautorisert revisor. Det poengteres imidlertid at det bl.a. av hensyn til rekrutteringen til kommunalt eide revisjonsvirksomheter, hadde vært ønskelig med en mulighet for godkjenning av kommunal revisjonspraksis fullt ut.
Videre anmoder NKRF finanskomiteen om å foreslå en unntaksbestemmelse i revisorloven, som gjør det mulig for kommunalt eide revisjonsvirksomheter organisert som egne rettssubjekter, å kunne bli valgt som revisor for sine eierkommuners selskaper, hvis dette er ønskelig fra eiernes side. En slik løsning vil i tillegg bidra til å avslutte en mer enn 10-årig uavklart rettstilstand på dette området, og som har vært svært uheldig for mange av NKRFs medlemmer og deres eierkommuner helt fra revisorloven ble endret med virkning fra 1. august 1999.
Les NKRFs brev her »
Følg Stortingets behandling av saken her »
Ved utgangen av april var det betalt inn 297,5 mrd kr i skatt i Norge.
Det er registrert 5.003.000 bosatte i Norge 1. april 2012, 17.100 flere enn ved årsskiftet.
Nytt rundskriv (10/2012) fra Finanstilsynet.
Kontrollutvalgets møter blir som hovedregel åpne. Vergemålsloven antas å tre i kraft fra 1. juli 2013.