Vi bør jobbe mer med bevisstgjøring, risikovurdering og åpenhet i beslutningsprosessene.
Det handler om tillit
Tillit er selve grunnmuren i det norske demokratiet. Kommuner og fylkeskommuner forvalter store ressurser og har ansvar for grunnleggende velferdstjenester. Når tilliten utfordres av uetisk atferd og korrupsjon, står ikke bare økonomiske verdier på spill – men også innbyggernes tro på at fellesskapet fungerer.
Kommunene må vise at arbeidet med å hindre korrupsjon står høyt på dagsorden, og at likebehandling av innbyggere er en kjerne i norsk forvaltningspraksis.
Innbyggernes oppfatning av kommunen står i kontrast til de erfaringer ordførere og ledere selv har. I en undersøkelse fra DFØ svarer over halvparten at de tror det skjer ulike former for korrupsjon i egen kommune. Det er et problem. Kommunene må vise at arbeidet med å hindre korrupsjon står høyt på dagsorden, og at likebehandling av innbyggere er en kjerne i norsk forvaltningspraksis.
Få erfaringer med korrupsjon
For å få et oppdatert bilde har KS for femte gang fått gjennomført en spørreundersøkelse blant ordførere og kommunale ledere. Vi har spurt om korrupsjon, uetisk atferd – og for første gang også om velferdskriminalitet.
Funnene fra årets undersøkelse er på noen måter oppløftende: få melder om direkte erfaringer med korrupsjon. Av de som har svart er det under to prosent av kommunedirektørene og en prosent av ordførere som har rapportert om korrupsjonshendelser de siste årene.
Blant kommunalsjefene er andelen høyere - åtte prosent har vært berørt av én eller flere hendelser. Mange av disse tilfellene handler imidlertid om habilitetsutfordringer, misbruk av stilling eller forsøk på press, altså forhold som ikke nødvendigvis faller inn under straffelovens bestemmelser om korrupsjon.
Uetisk atferd mer utbredt
Uetisk atferd kan handle om alt fra urettmessig favorisering av aktører, omgåelse av regelverk, til bruk av offentlige midler i strid med regler og prioriteringer. Ofte er det saker i gråsonen. Slik press er langt mer vanlig enn spørsmålet om korrupsjon.
Slik press er langt mer vanlig enn spørsmålet om korrupsjon.
Over 30 prosent av kommunedirektørene har erfart dette i 2024, mens over halvparten kommunalsjefene har opplevd forventninger om uetisk atferd de siste tre årene. Blant ordførere er det 37 prosent som oppgir det.
Lite endring over tid
KS har gjennomført denne undersøkelsen jevnlig. Sammenlignet med tidligere er det få endringer i det overordnede bildet. Omfanget er omtrent det samme, og områder forbundet med risiko går igjen.
I årets undersøkelse framgår det tydeligere enn før at press mot ansatte også kan komme fra politikere.
Presset kommer oftest fra virksomheter innen bygg og anlegg, eiendomsforvaltning og grunneiere. Tilsvarende vurderes risikoen for korrupsjon som størst innenfor areal-, plan- og byggesaksområdet, samt eiendom. Her står store verdier på spill, og beslutninger kan ha stor økonomisk betydning for enkeltaktører. I årets undersøkelse framgår det tydeligere enn før at press mot ansatte også kan komme fra politikere.
Behov for høy bevissthet om velferdskriminalitet
At det store bildet viser få endringer, må ikke hindre årvåkenhet for hvordan kriminelle finner nye veier. Velferdskriminalitet har de senere år vært en stor utfordring i vårt naboland Sverige. KS sin undersøkelse viser at organisert velferdskriminalitet oppfattes som et lite problem i norske kommuner. Samtidig peker enkelte områder seg ut som særlig sårbare – som ytelser fra Nav, kommunale boligtjenester og BPA-ordningen. Det er samtidig uklart om dette dreier seg om organisert og systematisk utnyttelse eller mer om trygdesvindel fra enkeltpersoner, for svært få mistenker at kriminelle nettverk står bak.
Sett etikk på dagsorden!
Vi har et godt rammeverk for å forebygge og håndtere korrupsjon og andre former for kriminalitet i norske kommuner. Utfordringene knyttes mer til praktisk etterlevelse, for eksempel trekkes spørsmål omkring habilitet ofte fram. Kommunene selv peker også på behovet for økt innsats med risikovurderinger. Vi trenger løpende kunnskap om utfordringsbildet. Det som framkommer i undersøkelsen fra KS er en god anledning til å sette arbeidet med etikk og antikorrupsjon på dagsorden i egen kommune.
_________________________

Lenke til kontroll og revisjon nr. 6/2025: